Portfele internetowe

           Internetowe portfele, nazywane również portfelami online, to praktyczna, oraz wygodna forma płatności internetowych, za pomocą przelewów lub zapamiętanych kart płatniczych. Można z nich korzystać na terenie kraju, jak i poza granicami, wykonując przelewy niemal o każdej porze dnia i nocy. Jak korzystać z portfela? Jakie są zalety korzystania z internetowego portfela ,oraz który jest najlepszy? Koniecznie zapoznaj się z listą top 5 internetowych procesorów płatniczych.

Źródło: shutterstock.com

Internetowe płatności, czyli praktyczny portfel online

Każdego dnia, coraz więcej osób, decyduje się na założenie konta na stronie internetowej, która oferuje proste, szybkie oraz bezpieczne transakcje internetowe. Aby wejść w posiadanie owego konta, wystarczy wejść na stronę serwisu płatniczego, wypełnić krótki formularz oraz założyć bezpłatne konto. Proces ten, trwa zaledwie kilka minut, a po kliknięciu w link aktywacyjny, można przejść do zapisania kart płatniczych lub wykonania przelewu.

Dzięki licznym opcjom, udostępnionym użytkownikom serwisu płatniczego, może on doładować swoje konto, czyli przelać na wirtualny portfel dowolne środki, zlecić wykonanie przelewu lub wybrać internetowy portfel jako metodę płatności za dokonane zakupy. Istnieje również opcja zapamiętania danych karty płatniczej, dzięki czemu podczas każdorazowej płatności kartą, za internetowe zakupy, nie trzeba ponownie wpisywać danych z karty.

Skoro już wiadomo, w jakim celu stworzono wirtualny portfel oraz jak z niego korzystać, nadszedł czas na poznanie kilku najpopularniejszych, internetowych portali płatniczych.

PayPal, to jeden z najbardziej popularnych portali internetowych, który ma bardzo dużo opcji. Prócz standardowych przelewów, możliwości wpłaty oraz wypłaty środków, PayPal oferuje użytkownikom możliwość przewalutowania środków, znajdujących się w portfelu. To przydatna opcja, którą docenią osoby, zlecające przelewy na zagraniczne rachunki lub zamawiające produkty z zagranicy. PayPal jest bezpłatny, a prowizja za wykonanie niektórych przelewów, jest zwolniona z opłaty. Warto wspomnieć również o tym, że jest on na tyle popularny, że można zapłacić nim w wielu polskich, internetowych sklepach.

Skrill jest kolejnym popularnym portfelem. Choć również umożliwia przewalutowanie oraz realizację przelewów na inny portfel lub rachunek bankowy, jest on płatny. Opłata, do 2% wartości przelewu, pobierana jest z konta. Również prowadzenie rachunku, wymaga opłaty, po 5 miesiącach korzystania z serwera. Skrill jest doskonałą metodą płatności za gry i usługi, zwłaszcza te, w których trzeba płacić w obcej walucie, ze względu na niskie oprocentowanie. Przewalutowanie, wiąże się z prowizją 3,99%, co jest zdecydowanie korzystnym rozwiązaniem.

EcoPayz – kolejny warty uwagi portfel, działa na rynku od kilkunastu lat. W 2008 roku firma PSI-Pay – właściciel EcoPayz, poddała się brytyjskiej regulacji jako Autoryzowana Instytucja Pieniądza Elektronicznego i od tego czasu uznawana jest na terenie całej Unii Europejskiej.

Wystarczy kilka minut, aby założyć darmowe konto i wyrobić kartę przedpłaconą – obecnie z możliwością płatności zbliżeniowych. Za wypłatę środków zapłacimy 2% plus dodatkowo 2,99% za przewalutowanie. Należy jednak pamiętać, że konto musi mieć status Silver. Nie trzeba mieć konta bankowego, a do rejestracji potrzebujemy tylko podstawowe informacje.

Masterpass to portfel, którym zapłacić możemy niemal w każdym sklepie. Wystarczy utworzyć bezpłatne konto, uzupełnić dane, które widnieją na karcie płatniczej, oraz zweryfikować konto, za pomocą numeru telefonu. Po poprawnej weryfikacji, można w pełni korzystać z bezpłatnego portfela internetowego. Warto wiedzieć, że płatności nie są obciążone kosztem za wykonanie operacji.

Google Pay całkowicie bezpłatny portfel, który umożliwia realizowanie płatności internetowych oraz opłatę za zakupy w sklepach stacjonarnych. Aby móc z niego korzystać, konieczne jest założenie bezpłatnego konta w darmowej aplikacji, którą można pobrać ze sklepu. Warto również pamiętać o tym, że Google Pay wymaga posiadania skrzynki e mail w Google oraz czytnika NFC, bez którego płatność telefonem nie będzie możliwa. Jeśli telefon użytkownika posiada ową funkcję, wystarczy zapisać karty płatnicze, kredytowe, debetowe a nawet lojalnościowe oraz zacząć z niego korzystać. Płatności są proste, gdyż wystarczy zbliżyć telefon do terminala oraz nie wiążą się z dodatkową opłatą.

Neteller choć jest znany, wielu użytkowników woli korzystać z innych portfeli internetowych. Dlaczego? Ze względu na opłaty. Jeśli użytkownik, który założy bezpłatne konto, nie skorzysta w ciągu 5 miesięcy z portfela, zobowiązany jest do poniesienia opłaty za prowadzenie portfela w wysokości 5 dolarów. Ponadto, pobierana jest opłata w wysokości 2,5 % wartości danej transakcji, za zasilenie portfela dowolną kwotą. Niestety to nie koniec opłat. Przelew do innego, internetowego portfela, wynosi 1,45 % wartości transakcji. Warto zatem skorzystać z innych, tańszych portfeli internetowych.

Wady i zalety korzystania z internetowych portfeli

Źródło: shutterstock.com

Do zalet z pewnością można zaliczyć niskie oprocentowanie za wykonanie przelewów zagranicznych, za przewalutowanie oraz wypłatę środków. Kolejną zaletą jest dostęp do portfela o każdej godzinie, co umożliwia szybką transakcje.

Główną wadą posiadania pieniędzy na wirtualnych portfelach zapewne jest brak zabezpieczenia w przypadku upadłości. E - wallety nie podlegają Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. W takiej sytuacji użytkownik może stracić swoje pieniądze oraz nie należy mu się żaden zwrot, gdyż tego typu portfele nie podlegają ochronie.

Zdarza się, że mamy problem w podjęciu decyzji, który portfel cyfrowy będzie dla nas odpowiedni. Oprócz sprawdzenia rankingu, kosztów za transakcję, warto również zapoznać się z opinią jaka krąży wśród znajomych, w Internecie czy na różnych forach. Warto więc przetestować i wybrać odpowiedni dla nas.

Dodaj komentarz