Zakłady bukmacherskie – trochę historii

Pod pojęciem bukmacherki rozumie się przyjmowanie zakładów, przede wszystkim sportowych. Z biegiem lat jednak, bukmacherzy oferują coraz więcej możliwości, można obstawiać nie tylko wyniki spotkań sportowych, ale coraz częściej również innych wydarzeń, jak na przykład wyniki wyborów lub tym podobne. Obecnie obstawianie wyników jest niezwykle popularne, jednakże warto przybliżyć nieco historii tej popularnej dziedziny…

Rzym – początki hazardu…


        Różnorodne zakłady znane są ludzkości od dawna, jednak zazwyczaj były to zakłady pomiędzy dwoma osobami lub na zasadach ustalanych przez strony. Popularne w starożytnym Rzymie walki gladiatorów czy wyścigi rydwanów nieodłącznie zazwyczaj wiązały się z możliwością obstawiania zakładów.

… oraz Chiny 

Historia posiada również dowody na istnienie domów hazardowych w Chinach,    gdzie zazwyczaj obstawiano popularne w tamtym czasie walki zwierząt. Nie było żadnych uregulowań, które wskazywałyby jednolity tok postępowania, dlatego za każdym razem warunki zakładów były ustalane indywidualnie, zazwyczaj były ustalane przez osobę przyjmującą zakłady. Często równie było to przyczyną wielu niesnasek, bowiem brak uregulowań prawnych powodował, że trudno było wyegzekwować wypłatę wygranej a strony mogły liczyć jedynie na własny honor.

Twórca zakładów to nikt inny jak:


Anglik Harry Ogden, a jako czas powstania wskazuje się XVIII wiek. W niektórych źródłach można znaleźć nawet wskazanie daty 1790 rok, jednak nie wszyscy się z tym zgadzają.        W tamtych czasach niezwykle dużą popularnością cieszyły się w Anglii wyścigi konne

i bardzo często dochodziło do obstawiania ich wyników. Ogden opracował metodę przyjmowania zakładów, która miała ujednolicić cały proces i tym samym znacznie go ułatwić. Takie ujednolicenie zasad było korzystne również dla klientów, gdyż z góry wiedzieli na jakich zasadach będą zawierane zakłady, jakie stawki mogą otrzymać i nawet obliczyć sobie wysokość ewentualnej wygranej.

Początkowo zakłady przyjmowali na przykład dziennikarze, którzy w tamtych czasach cieszyli się dużym zaufaniem społecznym. Interesującym faktem jest to, iż przedmiotami zakładów były nie tylko pieniądze, bardzo często były to przedmioty codziennego użytku czy na przykład materiały budowlane. Powodem tego była trudna sytuacja finansowa wielu osób, które nie mogły sobie pozwolić na wydawanie pieniędzy na zakłady.
Pierwszy stacjonarny punkt zakładów bukmacherskich otworzył w 1922 roku John Moores. Dopracował on wykorzystywane wcześniej zasady, tworząc bardziej jednolity i przejrzysty system, który wykorzystywany jest do dzisiaj. Oczywiście opracowany przez niego mechanizm ulegał na przestrzeni lat wielu zmianom, które polegały w głównej mierze przede wszystkim na dostosowaniu zakładów bukmacherskich do zmieniających się czasów.

W latach 30 –tych XX wieku zaczęto wdrażać przyjmowanie zakładów za pomocą telefonu czy telegrafu, ze względu na popularyzację tych sposobów komunikacji. Niezwykle dużą popularność zakładów bukmacherskich sprawiła, że zaczęły się one pojawiać również w innych krajach. Niemcy, Włochy czy Stany Zjednoczone zaliczają się do tych, w których ich rozwój był niezwykle szybki a same zakłady błyskawicznie zdobywały sobie popularność. Oczywiście na tym etapie były to legalne zakłady, kraje, w których otwierane były punkty opracowywały odpowiednie przepisy, mające określać zasady przyjmowania zakładów i wypłat ewentualnych wygranych.


W Polsce bukmacherka stała się popularna w XX wieku. Według wszelkich informacji pierwszy zakład ostał zawarty w 1917 roku. Przedmiotem zakładu był wynik meczu piłki nożnej pomiędzy Polonią i Legią Warszawa. Obowiązujące w tamtych czasach procedury zawierania zakładów były nieco inne niż te znane obecnie, jednakże odpowiednie uregulowania dawały pewność wypłaty wygranej. Totolotek, działający do dzisiaj jest pierwszą firmą, która miała możliwość legalnego przyjmowania zakładów bukmacherskich. Według wszelkich dostępnych danych na dzień dzisiejszy istnieje 19 podmiotów, które posiadają odpowiednie uprawnienia do przyjmowania zakładów bukmacherskich na terenie Polski.


Obecnie zakłady bukmacherskie to nie tylko ogromna ilość punktów stacjonarnych. Popularność Internetu sprawiła, że zawieranie zakładów w sieci jest równie popularne, przede wszystkim ze względu na wygodę zawierania zakładów. Obstawia się najczęściej wyniki spotkań sportowych, jednakże takie wydarzenia jak wybory również cieszą się dużą popularnością. Bukmacherzy bowiem starają się poznać oczekiwania klientów i dostosować zakłady do ich wymogów.

Dodaj komentarz