Historia bukmacherki: Polska i świat

Mogłoby się wydawać, że historia bukmacherki jest stosunkowo krótka. I owszem, w takiej postaci, w jakiej znamy ją dziś, obserwowana jest od niedawna. Jednak korzenie branży sięgają znacznie dalej. Wyruszmy zatem w ekscytującą podróż po meandrach czasu, by zgłębić fascynującą historię bukmacherki.

stadion_piłkarski

Warszawa kolebką futbolowego hazardu

Historia polskiej bukmacherki rozpoczęła się w Warszawie 28 maja 1917 roku. Pierwszy kupon dotyczył derbowego spotkania Legii z Polonią. Zasady obstawiania były jasno określone: członek klubu Polonia (tak, tylko sympatycy Czarnych Koszul mieli przywilej zawierania zakładów) mógł kupić dowolną liczbę kuponów, których nie wolno było odsprzedawać osobom trzecim. Zwycięzcy dostąpili zaszczytu imiennego wspomnienia na ogłoszeniu wywieszonym w siedzibie organizacji. Należy przypuszczać, że po widowisku kibice obu drużyn byli niepocieszeni, gdyż mecz zakończył się remisem.

Ewolucja w zawieraniu zakładów

Nowopowstała Polska rozwijała się w wielu dziedzinach – bukmacherka także wzięła udział w tym rozwoju. Początkowo ciężko było o profesjonalne statystyki, jednak podwaliny pod obecne rozwiązania zostały opracowane właśnie wtedy. Pierwszoplanowe role w tym procesie odegrały prasa i państwo.

Prasa

Prasa była podstawowym medium, na jakie mógł sobie pozwolić niemal każdy obywatel. Szeroka dostępność i niska cena gazet sprzyjały publikacji różnego rodzaju ogłoszeń. Z racji legalności zakładów meczowych redaktorzy naczelni największych nagłówków nie sprzeciwiali się tego typu reklamie, choć w społeczeństwie zdarzały się głosy, że taki proceder jest nieetyczny.

Państwo

Władza również nie pozostała obojętna na zainteresowanie ludu bukmacherką. Stosowne rozporządzenia regulowały związane z nią zagadnienia, doprowadzając do powstania w 1956 roku Totalizatora Sportowego. Ten na długie lata zmonopolizował rynek, by dopiero pod koniec lat 90. podzielić się dochodami z nowymi podmiotami: Totolotkiem, Fortuną i STS. Rozkwit tej dziedziny w naszym kraju to bez wątpienia początek XXI wieku.

Bukmacherka na świecie

Znana jest nam już polska historia bukmacherki. Świat w tej materii znacznie nas wyprzedził. Wystarczy wspomnieć o zakładach podejmowanych podczas walk gladiatorów czy w trakcie greckich olimpiad. To dość zamierzchłe dzieje, zatem warto skupić się na nowożytnych dokonaniach ludzkości.

Angielski pierwowzór

Piłka nożna w Anglii była bodźcem dla rozwoju tamtejszej bukmacherki. Nielegalne zakłady podejmowano już pod koniec XIX wieku, ale dopiero w 1922 roku zdecydowano się na usankcjonowanie tej odmiany hazardu. Należy podkreślić, że w ówczesnej Polsce już od 5 lat można było zgodnie z prawem oddawać się bukmacherskiej pasji. Jednak to właśnie Anglicy dopracowali do perfekcji system i związaną z nim administrację, dlatego reszta świata postanowiła wzorować się na Wyspiarzach.

Internetowy przełom

Internet zapewnił dostęp do sportowych analiz przydatnych dla graczy

statystyki_bukmacherskie

Globalna sieć tak zawładnęła światem, że wiele branż przeniosło działalność do wirtualnej rzeczywistości, w tym firmy zajmujące się obstawianiem wydarzeń sportowych. Pierwszy zakład online zawarto w 1972 roku w Kanadzie. I od tego się zaczęło. Internet umożliwił nie tylko szybkie transakcje bukmacherskie, ale i przyczynił się do opracowywania szczegółowych analiz zwiększających szansę na wygraną. Bez wątpienia okazał się przydatnym narzędziem dla bukmacherskich strategów, dlatego korzystanie z jego dobrodziejstw jest podstawowym rozwiązaniem, jakie powinien wziąć pod uwagę każdy szanujący się gracz.

Dodaj komentarz